Nasi podopieczni

Małgorzata Socha

Małgosia urodziła się w 2006 roku jako wcześniak, stwierdzono u niej dziecięce porażenie mózgowe pod postacią głębokiego niedowładu spastycznego czterokończynowego i skoliozę.

Jest pod opieką wielu poradni: neurologicznej, ortopedycznej, okulistycznej, gastrologicznej i logopedycznej. Małgosia nie porusza się samodzielnie – potrzebuje pomocy prawie przy każdej czynności i opieki cały czas. Mimo ograniczeń jest bardzo pogodnym dzieckiem. Lubi gry edukacyjne i filmiki na komputerze, jest to właściwie jedyna czynność, którą może wykonywać sama (czasami z niewielką pomocą). Bardzo lubi jeździć na wycieczki z rodzicami, zwiedzać nowe miejsca, jest żądna świata. Małgosia bardzo chętnie uczestniczy w zajęciach z rehabilitacyjnych. Uśmiech często gości na jej twarzy, potrafi się cieszyć nawet z błahych spraw.

Wszystko rozumie, coraz lepiej mówi, ale nadal ma duże ograniczenia ruchowe. Na chwilę obecną udało się zatrzymać postępowanie skoliozy, musi jednak cały czas nosić gorset stabilizujący kręgosłup. Nosi co drugi dzień kombinezon MOLLII, który rozluźnia mięśnie (co bardzo ułatwia i poprawia rehabilitację). Dziewczynka została poddana eksperymentalnemu leczeniu z wykorzystaniem komórek macierzystych. Miała wykonanych kilka zabiegów ortopedycznych: nastawienie stawu biodrowego, podcięcie przywodziciel oraz zabieg Fibrotomii (zabieg chirurgiczny, polegający na wykonaniu niewielkich, punktowych nacięć skóry i mięśni, mający na celu wyeliminowanie przykurczy mięśni i towarzyszącego im bólu). Każdy zabieg w pewnym stopniu poprawił Gosi funkcjonowanie, ale żeby to utrzymać niezbędna jest stała rehabilitacja. 

Wspierajmy dzielnych rodziców i ich niestrudzoną córkę, która chętnie i z wielkim zapałem walczy codziennie o swoją sprawność i pokonanie wielu ograniczeń.

Przewiń do góry